Адгезіметр СМ-1
Адгезіметри СМ-1
Адгезіметри бітумної ізоляції СМ- 1 являє собою механічний прилад, призначений для визначення адгезії, когезії та змішаного виду руйнувань ізоляційного покриття трубопроводів на бітумній основі. Прилад використовується для якісного та кількісного визначення зусилля або сили прилипання бітумної ізоляції до поверхні металевого трубопроводу.
Пристрій адгезіметра СМ-1:
Вимірювач адгезії СМ- 1 складається з корпусу 1, всередині якого розташована рухома система ведучого 2 і веденого 3 штоків, з'єднаних між собою тарований пружиною 4. Ведучий горизонтальний шток 2, призначений для стиснення пружини 4, приводиться в рух обертанням гвинта 5, закріпленого в торцевій частині корпусу пристрою. На штоку 2 закріплений кронштейн 6 з регулювальним гвинтом 7, призначений для передачі значень лінійної деформації тарований пружини 4 на рухому ніжку індикатора 8. Індикатор 8 кріпиться до кронштейну 6. Ніж 11 для зрушення зразка захисного покриття укріплений всередині вертикального штока 12, що переміщається при обертанні гвинта 13. Для кріплення приладу на поверхні ізольованого трубопроводу, на нижньому підставі корпусу пристрою, укріплені чотири опорних ножа 14.
Проведення випробувань
Адгезіметр СМ- 1 працює наступним чином: за допомогою вбудованих ножів робиться невеликий розріз ізоляції на всю її глибину, до самого металу, площею 10х10 мм. Прилад встановлюється так, щоб його ніж упирався в торцеву площину деформованого ділянки. При стисканні пружини ніж починає рухатися і збільшувати розріз, чому буде протидіяти сила адгезії, пропорційна зусиллю стиснення. Вимірюючи дане зусилля при зсуві пружини на 1 см2, Адгезіметри відображає отримані дані в міліметрах на індикаторі. Максимальне зусилля зсуву визначається за індикатором і діаграмі, розташованої на верхній панелі пристрою. Вимірювання адгезії проводять у трьох точках, що знаходяться на відстані один від одного не менше 50см. Величину адгезії захисного покриття вираховують як середнє арифметичне трьох вимірів.
Згідно Додатку 4 ГОСТу 25812-83 вимір адгезії бітумних покриттів за допомогою приладу СМ- 1 здійснюється за методом Б.
Обробка результатів випробувань.
- Адгезійний характер руйнування - оголення до металу.
- Когезійний характер руйнування - відшаровування по підклеює шару або по грунтовці.
- Змішаний характер руйнування - суміщення адгезійного і когезійний характеру руйнувань.
За величину адгезії захисного покриття приймають середнє арифметичне трьох вимірів, обчислене з точністю до 0,01 МПа (0,1 кгс/см2).