Шумоміри
Шумоміри
Шумоміри призначені для точного та об'єктивного вимірювання рівня звуку. Багато хто плутає поняття рівня звуку з рівнем гучності - це невірно. Не кожен прилад, який вимірює шум можна назвати шумоміром. Сьогодні існують міжнародні і російські стандарти, що визначають вимоги до цих приладів.
До складу шумоміра входять підсилювач, мікрофон (ненаправлений), коригувальні фільтри, інтегратор, детектор і індикатор.
Принцип роботи шумоміра полягає до підключеного до мікрофона вольтметру, який отградуірована в децибелах. Так як на виході з мікрофону електричний сигнал пропорційний вихідному сигналу звуку, зростання рівня тиску звуку, який впливає на мембрану мікрофона, автоматично здійснює приріст напруги струму на вході в вольтметр. Саме це відображає індикаторне пристрій, отградуірованной в децибелах. Після виходу з мікрофону сигнал до входу в вольтметр пропускається через певні електричні фільтри. Це дозволяє виміряти рівень тиску звуку в контрольованих частотних смугах.
Схема шумоміра визначається таким чином, щоб якомога більше бути наближеною до властивостей людського вуха. Так як чутливість вуха безпосередньо залежить від частоти звуку і його інтенсивності в сучасному шумоміра існує кілька фільтрів, які визначають різну інтенсивність шуму. Ці фільтри імітують АЧХ вуха відповідно до потужністю заданої звуком. Називаються ці фільтри ABC D.
- А-фільтр відповідає приблизно амплітудно - частотної характеристики середнього вуха при шумі слабкого рівня.
- В-фільтр використовується при сильних шумових рівнях.
- D-фільтр, розроблений з метою оцінки авіаційного шуму.
Сьогодні, для нормування шуму застосовуються фільтри С і А. При цьому фільтр С використовується для оцінки пікового рівня шуму. Сучасні стандарти на шумоміри крім вимог АЧХ встановлюють норми до усереднених часових параметрів. Шумоміри інтегруючі володіють лінійним усередненням і здатні вимірювати еквівалентні звукові рівні, різні дози шуму, рівня звукової експозиції та інше.
Найбільш поширеною сферою застосування шумоміром сьогодні є дослідження виробничих шумів, екологічний моніторинг шумового рівня поблизу аеропортів, населених пунктів, автомагістралей та інше.